SPECIFICATIONS
| Knife Type | Fixed Blade |
| Knife construction | Full tang |
| Overall Length | 7.85" |
| Blade Length | 4.2" |
| Cutting Edge | 3.5" |
| Blade Thickness | 0.15" |
| Type of grind | Saber grind with convex cutting-edge |
| Blade Shape | Drop point |
| Blade Steel | SK85 56-58RC |
| Blade Finish | Acid washed |
| Handle Material | G10- hand made sculpted grip |
| Knife Weight | 4.3 oz |
| Weight w/ Sheath | 5.9 oz |
| Sheath Included | Yes |
| Sheath Material | Kydex sheath (sandwich) |
Kitsune T is a compact-size EDC knife featuring a 3.5" long drop blade . The knife is made of 0.15" thick Japanese SK85 steel. The total length of the knife is 7.85" long. The blade is being carefully heat-treated to 56-58 with a double tempering process for maximum durability and flexibility, making it easier to resharpen.
In Japanese, Kitsune means fox, which means the knife is as agile as a fox, and the blade is short and easy to hide. It looks light, but it has the functions of a small and medium knife.
- Acid-stone-washed finished blade.
The knife weighs around 4.3 oz and 5.9 oz with a sheath.
Jeremy Boulder Valentine, owner and operator of Valavian Edge Craft LLC, designed the knife.
CNC machined and hand-finished by Work Tuff Gear in Taiwan
- Model: WTGKitsuneTODG
- Manufactured by: Work Tuff Gear
- Country of Origin: Taiwan

